Zaznacz stronę

Kąpiel niemowlaka to dla dziecka niezwykła przygoda, pierwsze spotkanie z wodą może być zaskakujące. Jest to okazja do nawiązania jeszcze większej bliskości. Podczas kąpieli musimy dziecku zapewnić maksimum poczucia bezpieczeństwa i bliskości a do tego możemy pokazać dziecku że może się z nami świetnie bawić podczas wodnej przygody.

Najważniejsze podczas kąpieli jest technika i sposób w jaki trzymamy dziecko. Jeśli dziecko protestuje podczas kąpieli, płacze i pręży się to niestety przerywamy kąpiel. Musimy stworzyć takie warunki kąpieli i tak trzymać dziecko aby czuło się bezpiecznie.

Temperatura wody nie za zimna, nie za ciepła miej więcej 37 stopni C. lepiej żeby była cieplejsza niż chłodniejsza.

Zagospodarowanie przestrzeni/pomieszczenia gdzie kąpiemy dziecko.

To czy będziemy kąpać malucha w pokoju czy w łazience zależy tylko od nas. Pamiętajmy żeby było to pomieszczenie w którym nie ma przeciągów.

Na czym postawić wanienkę? Ten wybór również pozostawiam Wam – tak żeby było Wam wygodnie.

W czym kąpać dziecko? Wanienka/wiaderko/duża wanna?

Ja na sam początek polecam wanienkę standardową dla niemowlaków. Na taką sama się też zdecydowałam, bez żadnych wkładek, fotelików. Do mnie prostota przemawia najbardziej. Na samym początku kąpiemy dziecku w wanience najlepiej bez żadnych wkładek w środku. Kąpanie dziecka w wiaderku w pozycji pionowej według mnie w początkowym etapie rozwoju wpływa negatywnie na dziecko. Ograniczamy w ten sposób możliwość ruchów dziecka, a przecież kąpiel to fantastyczna ruchowa przygoda. Kiedy do dużej wanny z mamą lub tatą? Ja polecam do dużej wanny przejść z dzieckiem kiedy nasz maluch będzie stabilny. Czyli osiągnie stabilność tułowia, to mniej więcej okres 3-4 miesiąca życia.

PAMIĘTAJCIE!!

Musimy uważać podczas kąpieli aby nie „wyziębić” dziecka. Maluchy do 3-4 a nawet 5 miesiąca życia szybciej tracą temperaturę ciała. Dlatego nie narażamy dzieci na zbyt długie kąpiele i ograniczamy przenoszenie dzieci po kąpieli na dłuższe odległości. 

Jak trzymać malucha podczas kąpieli?

Dlaczego standardowy sposób czyli pleckami do dołu nie jest dobry na samym początku?

Pomijamy już kwestie stabilności o której wam już wielokrotnie mówiłam i pisałam. Jest to dla dziecka na samym początku po prostu nie przyjemne. Dziecko nie wie co dzieje się z jego ciałem, dodatkowo jeszcze dziwna i nowa struktura jaką jest woda (której nie widzi) nie koniecznie może się podobać na samym początku.

Dziecko podczas kąpieli musi czuć się bezpiecznie dlatego najlepiej do wanienki wkładać dziecko bokiem. Zanurzamy najpierw stopki dziecka, troszkę się nimi bawimy i opowiadamy dziecku co robimy, następnie wkładamy po mału resztę ciała.  

Jak to zrobić?

Wkładamy jedną rękę pod paszki dziecka w ten sposób że nasz kciuk podtrzymuje bródkę dziecka, a na naszym przedramieniu znajduję się głowa dziecka. Jeśli nasze dziecko oswoi się już z wodą możemy podczas kąpieli zmieniać dziecku pozycje na takie jak leżenie na brzuchu, czy na plecach.

Jak zmienić dziecku pozycję z tej bocznej na tą na brzuchu?

Nasza ręka na której znajduję się główka dziecka i podtrzymuje bródkę nie zmienia ułożenia, natomiast drugą ręką przez miednice odkręcamy dziecko na brzuszek.  

Jakie kosmetyki do kąpieli?

Spotkałam się z opinią że podczas kąpieli nie potrzebujemy kosmetyków – więc to jest jedna teoria.

Natomiast jeśli już się zdecydujemy to wybierajmy te bezpieczne dla dziecka.

Czy wiecie że istnieje coś takiego jak „sucha kąpiel”? Czyli mycie dziecka na przewijaku pieluszką tetrową zmoczoną w wodzie. Często ten sposób jest wykorzystywany na samym początku jeśli nasze dziecko ma problem z zwykła kąpielą bo np. boi się wody. Podczas kąpieli gdy dziecko płacze możemy również na początku, zanim wsadzimy je do wody, owinąć je w pieluszkę tetrową lub ręcznik. Takie postępowanie powinno trochę umilić dziecku początki zapoznania się z wodną przygodą. Zdejmujemy ręcznik go gdy maluch oswoi się z strukturą wody.