Zaznacz stronę

Kroki dziecka które uczy się chodzić są dalekie od ideału. Doświadczenie, jakim jest chodzenie jest dla niego czymś nowym. Maluch uskutecznia kombinacje wstawania i pionowego poruszania się na wiele sposób. Dzieci uczące się chodzić stawiają pierwsze kroki na szerokiej podstawie. Stopy mogą być wówczas skierowane do środka i może się zdarzyć, że stoją na palcach. Każdy krok i pozycja pionowa wymaga od dziecka dobrej kontroli ciała. Chodząc na palcach maluch ćwiczy równowagę i stabilność. PROBLEM pojawia się gdy dziecko chodzi na palcach cały czas. Aby stopa pracowała prawidłowo powinny być obciążone wszystkie trzy punkty podparcia:
– guz piętowy,
– I kość śródstopia,
– V kość śródstopia.
Jak wygląda prawidłowy krok?
Zaczynamy od pięty, następnie przetaczamy stopę na palce. Jeśli dziecko chodzi na palcach wielokrotnie i to się powtarza dzień w dzień powinna zaświecić się nam ŻARÓWECZKA  OSTRZEGAWCZA. Chód na palcach nie jest czynnością naturalną i kosztuje dziecko dużo więcej energii niż chód na całych stopach. Podczas chodzenia na palcach dziecko obciąża przodostopie, a miednica ustawia się w przodopochyleniu czyli brzuszek jest nienaturalnie wypięty do przodu a lordoza znacząco się pogłębia. Takie ułożenie ciała powoduje płaskostopie i liczne wady postawy.
CO POSZŁO NIE TAK PODCZAS ROZWOJU?
Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na postępy rozwojowe swojej pociechy. Dodatkowo w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak rywalizacja „Moje dziecko siedziało jak miało 6 miesięcy a chodzić  zaczęło gdy miało 9” ZNACIE TO? Wiele Mam pragnie tego dla swojego dziecka i zaczyna się WYŚCIG! Tym czasem sadzanie, stawianie, prowadzanie na siłę w przyszłości może skutkować wadami kręgosłupa i chodzeniem na palcach. Gdy aparat ruchowy będzie w pełni ukształtowany maluch wszystkie etapy rozwojowe osiągnie sam. Nie wspomnę już o urządzeniach szkodzących takich jak chodziki o których pisałam tutaj >>>KLIK<<<. Przyspieszając wszystkie etapy rozwojowe pozbawiamy malca prawidłowych wzorców ruchowych. Prowadząc dziecko za ręce wręcz wymuszamy na nim chodzenie na palcach.
Jakie są przyczyny?
Przyczyn jest wiele które powodują u malca chodzenie na palcach np. przykurcze Achillesów, nadwrażliwość dotykowa stóp, dystrofia mięśniowa, porażenie mózgowe. SPOKOJNIE nie napisałam tego żeby was przestraszyć, wszystkim tym zaburzeniom ruchowym może współtowarzyszyć chodzenie na palcach. Niestety coraz więcej dzieci trafia na terapie bez wyżej wymienionych zaburzeń. Dzieje się tak w wyniku zaburzeń napięcia mięśniowego. Gdy maluch chodzi na palcach napięte są łydki i tylna strona uda natomiast centrum ciała jest wiotkie.
JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ?
– chodzenie BOSO – to naprawdę bardzo ważne i pisałam wam o tym wielokrotnie,
– prawidłowo dobrać obuwie – do pokonywania przeszkód na świeżym powietrzu.  But ma być do kostki, nie wyższy. Podeszwa bardziej miękka niż twarda, szeroki przód buta, rozmiar większy.

JEŚLI DZIECKO UPORCZYWIE CHODZI NA PALCACH ZGŁOŚ SIĘ DO SPECJALISTY NIE CZEKAJ ŻE TO MINIE!!