Zaznacz stronę

Typowy rozwój dziecka już znacie jeśli śledzicie mojego bloga. Sprawa zaczyna się komplikować gdy pojawiają się aktywności które w typowym rozwoju malucha niekoniecznie występują. I tak jest w przypadku krzyżowania nóżek przez niemowle.

Maluch leżąc na brzuszku czy też na plecach krzyżuje nogi co wtedy i co to oznacza? Sprawa nie jest taka oczywista. Gdy wpiszecie sobie w Google zagadnienie wyskakuje mnóstwo informacji które nie jednego rodzica mogą przyprawić o ból głowy i nieprzespana noc.

Oczywiście takie zachowanie dziecka należy pokazać pediatrze/neurologi/fizjoterapeucie.Dopiero po dokładnej obserwacji zachowań dziecka jesteśmy w stanie powiedzieć z czego to wynika.

Jednak spokojnie nie każde dziecko które krzyżuje nóżki wymaga terapii. Czasami maluszki lubią sobie ułatwić życie i krzyżują nóżki w leżeniu na plecach czy tez brzuchu lub siedząc aby im było łatwiej wytrzymać w tej pozycji. Maluch krzyżując nóżki często lepiej czuje swoje ciało bo jest stabilniejsze. Najczęściej z takiego rozwiązania korzystają maluszki z niższym napięciem mięśniowym lub mające słabe mięśnie brzucha.

Kilka propozycji zabaw na wzmocnienie mięśni brzuszka

  1. Pokaż dziecku zabawkę na wysokości pępka, swoją dłoń ułóż na klatce piersiowej i delikatnie ściągaj ją w „miejscu” do dołu. To powoduje że maluch zaczyna pracować nad stabilnym tułowiem co między innymi wzmacnia mięśnie brzucha.
  2. Połóż dziecku na brzuchu zabawkę, całkiem sporą: piłkę, kostkę sensoryczną, obal. Obserwuj czy maluch będzie ją podnosił do góry, przy tej aktywności maluch powinien unosić pupę i nóżki do góry.
  3. Połóż niemowle na brzuszku delikatnie zginaj mu nóżki w stawie biodrowym i kolanowym.

 

To na co należy zwrócić uwagę to aby dziecko nie krzyżowało nóg na wysokości ud i aby nie robiło tego silnie prostując nogi bo to znowu może świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym.